11. ročník Exportní ceny DHL

2008

V roce 2008 proběhl již jedenáctý ročník prestižní soutěže Exportní ceny DHL, ve které jednotlivé firem usilovaly o vítězství ve čtyřech kategoriích – Středně velká společnost, Malá společnost, Exportér teritoria – jihovýchodní Evropy, Exportér regionu – Jihomoravský kraj a Nejúspěšnější klient agentury Czechtrade. Novinkou oproti předchozím ročníkům bylo Zvláštní ocenění agentury CzechTrade za aplikaci průmyslového designu, které si kladlo za cíl především zvýšit povědomí českých firem o využití průmyslového designu.

Do 11. ročníku soutěže se přihlásilo více jak 100 firem. Švandovo divadlo se znovu stalo místem pro slavnostní vyhlášení výsledků. Večer probíhal 6. listopadu 2008 ve stylu „Na výsluní Olympu“.

Výsledky soutěže

Kategorie „Středně velká společnost“

(pro společnosti s ročním obratem do 1,5 miliardy Kč a do 250 zaměstnanců)

Vítězem se stala firma BAUER TECHNICS s.r.o.  Zabývá se dodávkami kompletních technologických celků včetně staveb pro zemědělství a zpracovatelský průmysl. Hlavními exportními trhy jsou Rusko, Ukrajina, Bulharsko, Slovensko. Objem exportu činil v loňském roce 85 % celkového obratu firmy, který dosáhl víc než půl miliardy korun. Hlavní sídlo firmy se nachází v Táboře, výroba  a logistika je dislokována do Stádlce u Opařan.

Kategorie „Malá společnost“

(pro společnosti s ročním obratem do 300 milionů Kč a do 50 zaměstnanců)

Vítězem se stala společnost Arrow line, a.s.z Ostravy-Vítkovic. Arrow line, a.s. je inženýrská, konstrukční a dodavatelská firma, která  se zabývá vývojem a dodávkou kolejových tahačů a lanových posunovacích zařízení  pro železniční vlečky průmyslových podniků. V posledních letech pracuje také na vývoji pyrolýzního zařízení pro energetické využití biomasy a tříděných odpadů.

Kategorie „Exportér teritoria – oblast jihovýchodní Evropy“

(Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Chorvatsko, Makedonie, Rumunsko, Řecko, Srbsko, Turecko)

Vítězem se stala společnost Pragoimex a.s z Prahy. Vznikla v roce 1991 a je obchodně – inženýrským subjektem, který působí v rámci Aliance TW Team. Společnost dodává nové tramvaje pro městskou hromadnou dopravu. Zajišťuje také náhradní díly a trakční motory pro kolejová vozidla a trolejbusy.

Kategorie „Exportér regionu - Jihomoravský kraj“

Vítězem se stala společnost  GF Machinery s.r.o. z Brna. Firma se věnuje výzkumu, vývoji a stavbě textilních strojů zejména pro zpracování skleněného vlákna. Společnost vznikla v roce 2003 a zákazníkům nabízí komplexní řešení ve stavbě strojů od jeho vývoje, výroby až po montáž na místě.

Kategorie „Nejúspěšnější klient CzechTrade“

Vítězem se stala společnost INCO engineering s.r.o. z Prahy. Společnost vyrábí těžní stroje a zařízení  pro vertikální dopravu v hlubinných dolech. Ty jsou určené pro těžbu uhlí, měděné rudy, uranové rudy, apatitu, zlata a diamantů.  80 % výrobního programu společnosti směřuje  do Ruska a zemí SNS.

Zvláštní ocenění agentury CzechTrade za aplikaci průmyslového designu

Zvláštní ocenění agentury CzechTrade za aplikaci průmyslového designu získala společnost UJP PRAHA a.s. Firma se zabývá výrobou a vývojem zdravotnických prostředků pro radioterapii.